Velká Británie

Aktualizace: 6.6.2010

Londýn 2010

Po řadě neúspěchů zorganizovat tradiční anglickou výměnu s Oundle, jsme se rozhodli poprvé využít služeb cestovní kanceláře specializované na cesty školních skupin a koupit si hotový studijní poznávací pobyt ve Velké Británii. Vybrali jsme šestidenní zájezd do Londýna s názvem "10 Nej z královské Anglie". Zúčastnilo se 45 studentů druhých a třetích ročníků a tři pedagogové (Holubářová, Kuběnková, Borovička). Ubytování v anglických rodinách, dny plné zážitků a nádherné počasí. Celkově hodnotíme tuto první zkušenost velmi kladně. Agentura, slečna průvodkyně i pánové řidiči odvedli skvělou práci, děkujeme.

Petr Borovička

"GYMPLÁCI" V ANGLII (Veronika Suchomelová, 2.A)

Ke konci měsíce května letošního roku naše gymnázium umožnilo svým studentům poznat krásná místa Velké Británie. Cesta začala 23. května 2010. Všichni jsme se shromáždili na autobusovém nádraží v Ústí nad Orlicí, kde už na nás čekali tři nadšení angličtináři. Rozhodně se ale do anglického prostředí netěšili ani zdaleka jako my.

Každý dal svá zavazadla do autobusu, proběhla řádná pasová kontrola a hurá za dobrodružstvím! Součástí naší výpravy byli také dva sympatičtí řidiči a průvodkyně Zuzka, která nás už během cesty informovala o tom, co nás vlastně čeká. Už po pár minutách většina osazenstva vytahovala řízky nabalené z domova. Po tak vydatné svačince více než polovina usnula, a tak nám čas hezky utíkal. A už tu bylo Německo. Komfortně vybavený Mercedes nám zajistil také dvě televize. Toho se samozřejmě muselo využít a začalo se koukat na filmy. Během zastávek na benzinových pumpách jsme doplnili další zásoby jídla a pití. Pak přišla noc. Vzhledem k tomu, že tou dobou se stali naši hokejoví reprezentanti mistry světa, téměř nikdo nespal. Únava se dostavila v Belgii. Probudily nás až hluky francouzského přístavu Calais. S těžkýma nohama a ještě polozavřenýma očima jsme dorazili k hraniční kontrole. Hurá! Všichni jsme bez problémů prošli. Ospalí, ale zároveň nadšení jsme se vrhli do další fáze. Nalodění na trajekt! Přestože jsme si chtěli ještě na chvíli lehnout, zvědavost nám nedala spát. Sledovali jsme přístav a plujíc přes La Manche jsme snili s otevřenýma očima. Přístav mizel v dáli a my se blížili s každou vlnou blíže k našemu cíli. Vycházející slunce vše jen podtrhlo. Nikdo z nás nezapomene na ten krásný pohled na křídové útesy, byla to opravdu pohádka. Jen těšení se na Londýn, nám pomohlo opustit trajekt. Nasedli jsme znovu do autobusu a těšili se na to, co všechno nám den přinese.

Jestli očekáváte, že nás přivítali přívalové deště, bouřka, zima anebo mlhy, tak jste na omylu. Opak byl pravdou. V Londýně na nás čekalo slunce, horko a nebe bez jediného mráčku. Zatímco naši řidiči měli konečně také chvíli na odpočinek po tak náročné cestě, my sbalili batohy a vyrazili napříč městem. První zastávka byla hned u London Eye. Tuto úžasnou atrakci jsme si bohužel z důvodu časového vytížení nemohli vyzkoušet, a tak jsme pokračovali dál. Došli jsme až k budově parlamentu a Big Benu. Měli jsme to štěstí vidět také výměnu stráží u Buckinghamského paláce. Hladové žaludky jsme zaplnili v St. James´s parku, kde jsme uspořádali menší přestávku. Po ulici The Mall se naše výprava vydala na Trafalgar square. Během rozchodu byla možnost se fotit a navštívit National gallery. Mnoho studentů uchvátilo náměstí Piccadilly, kde nejedna libra našeho kapesného skončila v kasách místních obchůdků. Před námi byla návštěva British museum, jednoho z největších muzeí historie. Další zastávkou byl Kensington. Tentokrát jsme se přepravili nejstarším a přelidněným londýnským metrem. Přestože se možná zdá, že už budeme na cestě do postele, čekala nás ještě procházka přes Hide park. A konečně přichází na řadu ubytování. Všichni jsme po celou dobu pobytu přespávali v Orpingtonu, v anglických rodinách, které nám zajistily jídlo na celý den a teplé večeře. Všichni tak měli možnost aktivně využít své znalosti anglického jazyka. Během následujících tří dnů jsme stihli navštívit také uchvacující Stonehendge, Imperial War Museum v Duxfordu, studentské město Cambridge, kde jsme se nechali svézt po řece Cam na lodičkách. Na své si přišli také milovníci katedrál, a to především při návštěvě katedrály v Salisbury. Vrchol výpravy přišel poslední den při návštěvě Tower Bridge, Tower, National Maritime Museum a Greenwich, kde jsme si prohlédli observatoř a nultý poledník. Byli jsme už všichni dost hladoví a vyčerpaní. A přesto, že jsme se už těšili domů, z Londýna se nám nechtělo. Ale času člověk neporučí! V sedm hodin večer jsme se i s kufry vydali pryč ze země fotbalu a nezapomenutelných octových chipsů.

Nevím jak ostatní, ale doufám, že mohu za všechny říci, že jsme si tento zájezd užili naplno a se vším všudy. Měli jsme možnost nejen poznat jinou kulturu, ale především přičuchnout k anglickému prostředí.


Studenti z anglického Oundle navštívili Ústí nad Orlicí

12. února 2007 přijela skupina studentů ze střední školy Prince William School v Oundle na týdenní návštěvu do Ústí nad Orlicí. Oplácela nám tak náš pobyt v Anglii, který se uskutečnil v září 2006. Celý den přes svým příjezdem prožili v Praze prohlídkou nejdůležitějších pamětihodností.

Angličtí studenti, kteří sem jezdívají každý druhý rok, mívají podobný program. Jeden den tráví ve škole a učí studenty nižšího gymnázia různé hry, druhý den lyžují v Říčkách, sportují ve škole a navštíví i mateřskou školku Na Výsluní.

Letos jsme program nově obohatili o exkurzi do Karosy-Iveco ve Vysokém Mýtě a o detailní prohlídku moderního zimního stadionu v Pardubicích od šaten v přízemí až po VIP star boxy pod střechou. Inovovaný program se všem velmi líbil, hlavně chlapcům, kteří byli tentokrát v početní převaze. Výroba autobusů i prohlídka stadionu s veškerým zázemím byly velmi zajímavé a atraktivní.

Sobotní a nedělní program v rodinách nabízel výlety do okolí, zaplavání si v krytém bazénu, návštěvu hokejového zápasu a večírek na rozloučenou v bowlingovém centru.

Byl to vydařený týden, plný aktivity, sportovního vyžití, smíchu a dobré pohody. Všude zněla angličtina a naši studenti si dokazovali, že i s rodilými mluvčími se dokáží domluvit.

Maria Kuběnková
vedoucí výměnného pobytu


Již od roku 1993 se čas od času vydáváme se skupinou studentů na reciproční pobyt v anglickém Oundle. Studenti tak mohou nabýt vyšší jazykové sebevědomí i mnohonásobné zkušenosti z prostého a zároveň až zázračného faktu, že cizí jazyk jako nástroj komunikace mezi lidmi odlišných částí světa funguje a jeho využití na jakékoliv úrovni přenáší myšlenky a přináší spojení.

V případě Anglie studenty přitahuje touha po poznání ostrovní kultury v její každodenní rozmanitosti. Snažíme se využít její pohostinnosti a upřímné laskavosti, a tak alespoň částečně a nakrátko splynout a vcítit se.

Během pobytu navštěvujeme významná místa jako např. Londýn, Cambridge, Canterbury, či Stratford, a samozřejmě se projedeme trajektem přes kanál La Mance a zpátky podmořským tunelem. Ubytování v rodinách je pro takový pobyt přímo ideální. My zase anglickým středoškolákům přivážíme kus české kultury, prezentujeme naši školu a město, a u nás jim vždy připravíme bohatý program -- třeba se sněhem, který doma moc neznají.

Prince William School

Prince William School je střední škola tzv. "comprehensive", pro studenty ve věku 13 - 18 let. Nachází se v malém městečku Oundle v hrabství Northampton nedaleko města Peterborough.

Byla otevřena v září 1971 a svůj název dostala v roce 1973, kdy ji královna pojmenovala na památku prince Viléma z Glostru, který žil nedaleko odtud a tragicky zahynul při leteckém neštěstí.

PWS je renomovaná škola, která má asi 1000 studentů. Výuka pro některé končí v 16 letech, kdy konají zkoušku GCSE, ostatní studenti pokračují do 18 let v tzv. "sixth form", která končí zkouškou A-level, opravňující je ke vstupu na vysokou školu.

PWS má bohatou zájmovou činnost, každoroční divadelní představení, sportovní aktivity a mnoho zahraničních kontaktů po celém světě. Kromě Evropy i v Indii, JAR a USA.

Historie výměn s Prince William School, Oundle (tabulku připravujeme)

reciproční 1993 PWS Oundle 12 dní 80 studentů Nováková, Holubářová, Holubář, Plocek
1996 PWS Oundle 14 dní 12 studentů Plocek, Pragerová
reciproční 1999 PWS Oundle 15 dní 39 studentů Kuběnková, Nováková, Walterová, Plocek
reciproční 2000 PWS Oundle 11 dní 30 studentů Borovička, Plocek, Kašše
reciproční 2002 PWS Oundle 11 dní 30 studentů Kuběnková, Holubářová, J. Pešková
reciproční 2006 PWS Oundle 11 dní 30 studentů Kuběnková, Holubářová, Doležalová

Napište nám
Administrace

© 2006 Gymnázium Ústí nad Orlicí
T.G.Masaryka 106
562 01, Ústí nad Orlicí