Divadlo a zpěv

Aktualizace: 1.6.2010

Divadlo | Zpěv

Veselé zrcadlo Gymnázia Ústí nad Orlicí
uvedlo 1. června 2010 divadelní hříčky Neduhy, Indické pohádky a Šťastný princ v Malé scéně Ústí nad Orlicí. Se studenty především nižších ročníků gymnázia zavítali do netypických až drastických pohádek, zamýšleli se nad názory mladých o neduzích společnosti a vnímání světa.

Lenka Janyšová

Divadelní seminář - Dramaturgie

Divadelní soubor Veselé zrcadlo se 14. března 2010 zúčastnil semináře Dramaturgie. Mladší divadelníci si zkusili dramaturgicky zpracovat text H. Ch. Andersena V kachním dvorku. Seminář vedl dlouholetý divadelník Luděk Richter.

Lenka Janyšová

zpět nahoru

Divadelní seminář - pantomima M. Hechta

Ve dnech 17.-18. 11. se starší oddělení divadelního kroužku Veselé zrcadlo potkalo s neverbální komunikací, základy pantomimy a Michalem Hechtem na našem gymnáziu. 13 hodin intenzivního kurzu absolvovalo 18 studentů.

Každý si zkusil, jak těžké je se vyjádřit neverbálně a přitom to vypadá tak jednoduše. Zkoušeli jsme přes různá pohybová cvičení, přes uvolnění těla se dopracovat až k jednoduchému pantomimicky vyjádřenému příběhu.

Lenka Janyšová

Jana Marková, 8.B, píše o semináři: Jako členové dramatického kroužku Gymnázia Ústí nad Orlicí jsme dostali možnost zúčastnit se dvoudenního semináře pantomimy s profesionálním mimem. Naše netradiční vyučování začalo 17. listopadu. Ano, byl to svátek, ale nás pár divadelníků přesto vyrazilo do školy. Studium neprobíhalo podle klasických školních osnov, tentokrát jsme neseděli v lavicích a nezapisovali si poznámky. Na rozvrhu hodin pro tento den a na zítřejší odpoledne stálo - pantomima. Michal Hecht, herec a mim, se ujal role učitele. Ústa se nám zavřela, přišel čas, abychom se naučili vyjadřovat pouze pohybem. Naučili jsme se základní techniku, hráli pantomimickou pohádku, dokonce jsme si i zaimprovizovali. Ač se může zdát hraní beze slov omezující, dovoluje projevit se lépe jiným způsobem. Rekvizity nejsou potřeba, kdykoliv je můžeme vytvořit ve své mysli a pak je pomocí rukou přenést na jeviště. Otevírá se nekonečný prostor fantazii. Náš učitel, profesionální mim, před námi stavěl zeď neviditelnou očima, ale viděnou uvnitř naší hlavy. Snadno nám namluvil existenci něčeho, co ve skutečnosti nebylo. Ochotně jsem mu to věřila a bavila se při tom. Když jsme nacvičovali několik základních pohybových triků, poznali jsme brzy, že za lehkostí pohybů mima se skrývá tvrdá dřina. Pantomima vyžaduje kromě kreativity hlavně precizně propracovanou techniku pohybu ale i značné svalové vybavení. Ačkoliv jsem se opravdu snažila, moje zeď vypadala ve srovnání s profesionálem absolutně nevěrohodně. Ze školy jsem odcházela unavená, ale plná nezapomenutelných zážitků. Nejspíš navždy zůstaneme okouzleni uměním pantomimy.

zpět nahoru

Francouzské divadlo

Naše škola využila nabídky partnerského francouzského regionu Centre a pozvala divadlo Thêàtre de l´Imprévu z města Orléans do Ústí nad Orlicí. Ve středu 4.11.2009 vystoupili v Malé scéně dva francouzští herci Eric Cénat a François Rascal s představením nazvaným „ On n´arrête pas le progrès.“ - „Pokrok nezastavíš“.

Představení bylo určeno studentům, kteří se učí francouzštinu. I když bylo velmi obtížné porozumět této konverzační fantazii a slovním hříčkám, studenti měli skvělou příležitost slyšet výbornou francouzštinu se srozumitelnou výslovností. Publikum potleskem ocenilo písničky a výrazové nonverbální prostředky, jimiž herci své vystoupení hojně doplňovali.

Po Praze, Pardubicích a Hradci Králové jsme byli čtvrtým městem, kam divadlo zavítalo. Hned po představení herci pokračovali do Poličky a Svitav, kde své putování po České republice zakončí.

Byli u nás již podruhé a moc se jim líbí prostředí Malé scény. Ocenili reakce publika a možná se rýsuje zajímavá spolupráce s dramatickým kroužkem našeho gymnázia. Jak říkají Francouzi: „On verra!!!“ - „ Uvidíme!!!“ Rozhodně je však rádi „uvidíme“ příští rok v Ústí nad Orlicí s dalším autorským představením.

Helena Křížová begin_of_the_skype_highlighting     end_of_the_skype_highlighting

zpět nahoru

Třídní show kvartánů červen 2009

Nápad uspořádat tento netradiční večer vznikl v souvislosti s tím, že řada studentů kvarty ústeckého gymnázia letos končila I. cyklus hudebních oborů na místní ZUŠ a čekalo je absolventské představení. Bylo domluveno, že tento absolventský recitál studenti se svými kamarády oživí krátkým divadelním představením, kde by se náležitě všichni „vyřádili“. Záměr se setkal s kladným ohlasem ze strany učitelů ZUŠ a tak už nic nebránilo tomu převést nápad v realitu.

Večer se konal v sále Základní umělecké školy ve čtvrtek 21.5.2009. Režie, scénáře a nácviku se ujali Jarmila Janáková, Michal Blažek a Martina Kodytková, ale s nápady přicházeli i ostatní. Při přípravě večera si všichni uvědomili, že od příštího školního roku jim bude přidělena nová třídní profesorka, a tak se dohodlo, že součástí show bude i poděkování a rozlučka se současnou třídní Lenkou Peškovou.

Na představení byli pozváni rodiče, známí, kamarádi, spolužáci i profesoři. A kdo přišel, nelitoval. Nejprve se divákům představili absolventi ZUŠ v jednotlivých hudebních číslech, mnohdy nápaditě a spolu se svými učiteli z hudebního oboru, který navštěvovali. V druhé polovině večera přišla na řadu divadelní hříčka s názvem Elixír, vypovídající o důsledcích dlouhodobého spolužití manželů a jejich dětí. Zvolené téma všechny přítomné překvapilo a o to víc ocenili, jakým způsobem bylo zpracováno. Řada dospělých si při té příležitosti jistě uvědomila, o čem dnešní mládež přemýšlí a co všechno vnímá ve svém okolí a rodinách. A pak to přišlo! Třídní profesorka Lenka Pešková byla pozvána na jeviště, před ní se odehrála děkovačka všech zúčastněných a pak jí předal zástupce třídy kytičku jako poděkování za její pomoc a společné chvíle strávené po první čtyři roky na gymplu. K dojetí všech přítomných nebylo daleko.

Celý večer byl nejen ze strany nás, rodičů, ale i přítomných profesorů hodnocen jako úžasný a skvělý nápad a všichni ocenili ty, kteří se na večeru podíleli. Vyslovené poděkování ještě na jevišti od samotné třídní profesorky mluvilo za vše.

Já jen dodávám – díky za fajn večer a prima nápad!

Za rodiče

Petra Kodytková

Účinkovali: Karolína Vašková j.h., Daniel Kittlitz, Radim Javůrek s Evou Felgrovou a Lindou Gregarovou j.h., Jarmila Janáková, Karolína Rejmanová, Václav Kličk a Zdeněk Černý j.h., Dáša Hrůzová, Dita Cihlářová a Strings j.h.

Osoby a obsazení v hříčce Elixír: matka - Dáša Hrůzová, otec - Kryštof Adámek, děti - Jarmila Janáková, Michal Blažek a Martina Kodytková, učitelka - Dita Cihlářová, studenti - Kamila Čáslavková, Tereza Sloupenská, Tereza Hamanová, Marie Vodičková, Karolína Rejmanová, prodavačka - Markéta Novotná, kamarádky - Jana Absolonová, Kateřina Vrbická, babky - Michal Blažek a Martina Kodytková, zvukař - Jan Petržílek, světla - Václav Klička, uvaděčky - Kamila Čáslavková, Tereza Sloupenská.

zpět nahoru

Divadlo

Rebelové

20.3.2009 zhlédlo plně obsazené Roškotovo divadlo další počin divadelně nadaných studetů gymnázia v režii Lenky Janyšové. Úspěch na jevišti, úžasná atmosféra v hledišti - co si lze přát víc...

zpět nahoru

Soustředění s loutkami

Divadelní soustředění našeho studentského souboru Veselé zrcadlo se konalo 17. - 18. října 2008. Pod vedením zkušeného dlouholetého loutkáře Luďka Richtera jsme se pokoušeli seznámit s loutkou. Vyráběli jsme si vlastní loutky z brambor, ubrousků, tyčí, provázků, příborů a lahví. Pokoušeli se o jednoduché využití loutek v různých situacích. A také jsme si zahráli pohádku.

zpět nahoru

Dětská scéna v Trutnově

13.6.-19.6.2008 se konala celostátní přehlídka dětského divadla Dětská scéna v Trutnově. Soubor našeho gymnázia Veselé zrcadlo vyhrál krajské kolo a postoupil na tuto přehlídku s představením Brémští muzikanti. Dobře nás reprezentovali studenti - B. Čápová, T. Lindenthalová, A. Neubauer, J. Procházka, D. Pávek, J. Hájek, D. Hrůzová, Z. Jirásek a P. Vaňousová.

A vůbec…!

Celostátní přehlídka Dětské scény se jako každoročně konala v Trutnově. Díky přímému postupu z krajského kola v Holicích jsme se jí zúčastnili s představením Brémští muzikanti i my, skupina mladých divadelníků Veselé zrcadlo. Naši hříčku jsme předvedli už v sobotu 14.6. v prvním bloku vystoupení sedmnácti souborů z celé republiky.

V neznámém prostředí trutnovského kina se nám hrálo dobře, dokázali jsme být přirození a chvíle strávené před sálem naplněným divadelníky z celé republiky jsme si patřičně užili.I přestože světla nefungovala tak, jak by měla, a kohout kvůli svému zranění nemohl létat, s přestavením jsme byli spokojeni.

Ani porota nešetřila chválou, líbila se jí především lehkost předvedení, nadhled nad tématem a hlasová vybavenost herců. Ocenila také jednoduchost scény, přirozené kostýmy a kvalitní pedagogické vedení dětí. Lektorský sbor nenašel v představení žádné velké nedostatky, měl pouze drobné připomínky.

Po úspěšně odvedené práci nás čekaly zasloužené dny zábavy v divadelních dílnách, které připravili norští a čeští studenti katedry dramatické výchovy. Volný čas jsme využili k procházkám Trutnovem, posezením u poháru v cukrárně či v místní kafírně u horké čokolády (která byla tak hustá, že v ní stála lžička). Inu, i děti mají své dny... Těch našich bylo šest. Šest dnů, kdy jsme nechodili do školy. Ale to je přece vedlejší! Důležité jsou zkušenosti, zážitky a motivace do další práce.

A vůbec...! (ústřední hláška naší inscenace)

Divadelníci z Gymnázia Ústí


zpět nahoru

Triumf na Dětské scéně

Pardubice 11.4.2008 - divadelní kroužek Veselé zdrcadlo našeho gymnázia přivezl 1. místo v krajském kole 37. ročníku divadelní soutěže Dětská scéna a postupuje do celorepublikového kola! Gratulujeme všem divadelníkům a děkujeme za výbornou reprezentaci školy!
zpět nahoru

21.12.2007 - Divadlo a svět - představení za podpory Města Ústí nad Orlicí. V Roškotově divadle v Ústí nad Orlicí vystoupil divadelní soubor Veselé zrcadlo Gymnázia Ústí nad Orlicí a uvedl koláž divadelních hříček: Brémští muzikanti, Jak to s láskou vlastně bylo, Hotel Infercontinental a Cestujeme do Austrálie.

Přehlídka Mládí

Anežka Jakubcová a Petra Vaňousová z 5.B postoupily do krajského kola recitační soutěže Wolkerův Prostějov.

Odborný seminář

Na Gymnáziu v Ústí nad Orlicí pracuje již několik let dramatický kroužek. V neděli 2.12.2007 se členové části jeho souboru zúčastnili zajímavého soustředění. Vedoucí kroužku Lenka Janyšová tentokrát pozvala mnohaletého divadelního znalce Luďka Richtera. Studenti poznávali svůj hlas a věnovali se voicebandu.

Slyšeli jste už někdy pojem voiceband? Já tedy ne… Možná tak ještě boys band, ale voiceband? Život je však překvapivý a mně bylo osudem přiděleno se dozvědět o významu tohoto spojení…O co se vůbec jedná? O skupinovou recitaci.

Na nedělním soustředění dramatického kroužku nás chtěla naše Lenka seznámit s něčím novým. Luděk Richter, který se již mnoho let divadlem zabývá i živí, nás měl naučit novému způsobu recitace a zdokonalit naše komunikační schopnosti.

Zpočátku jsme my studenti byli vůči Ludˇkovi trochu nesmělí. Přece jenom se s ním většina z nás setkala poprvé. Navíc nás na duši trápila skutečnost, že v neděli, zdůrazňuji v neděli, strávíme osm hodin ve škole. A práce nás čekalo hodně…

Jak tomu bývá, začali jsme rozcvičkou. Zahráli jsme si pár pohybových her, rozmluvili jsme se. Luděk se nás snažil naučit jak působit příjemně na okolí, jak ovládat svůj hlas. Kolem poledního jsme mu předvedli dvě scénky - Lásku, na které pracujeme delší dobu, a Brémské muzikanty, jež se snaží ztvárnit mladší žáci. Luďkův nezaujatý názor nám pomohl posunout Lásku „někam dál“.

A odpoledne jsme se věnovali výše zmíněnému voicebandu. Ve srovnání s recitací sólovou umožňuje tento způsob přednesu více prožitků, např. verš se může vícekrát opakovat nebo každý přednášející může zdůraznit něco jiného. My jsme se pokusili zpracovat báseň Štědrý večer ze sbírky Kytice od K. J. Erbena.

Co mi soustředění přineslo? Při nácviku voicebandu jsme nejspíš pracovali na těžké básni. Myslím si ale, že je to velice zajímavý způsob přednesu, ráda bych se k němu někdy vrátila, ovšem s lehčím textem. V neděli jsem se taky naučila, že nezáleží jen na tom, jakým způsobem hovoříte, ale stejnou měrou i na tom, jak při tom vypadáte. Shrbený člověk, který má „oči zabodnuté do podlahy“, si jistě získá menší pozornost než člověk, jenž stojí rovně a sebevědomě. Nakonec mi ani nevadilo, že soustředění trvalo tak dlouho, protože si myslím, že jsem si rozšířila vědomosti a schopnosti.

Petra Vaňousovázpět nahoru

Dětská scéna - recitace okresní kolo: III. kat. - Barbora Čápová - prima - Čestné uznání.

Divadelní přehlídka Štronzo 6.-7.11 2004 v Moravské Třebové

Studenti divadelního kroužku předvedli hru Krysař a získali (ne)putovní festivalovou cenu - uzenou prasečí hlavu, neboť byli ohodnoceni zástupci hrajících souborů jako nejlepší.

zpět nahoru

Krajská přehlídka

Divadelní kroužek gymnázia soutěžil na krajské přehlídce mladého a netradičního divadla Tyjátr na trati v České Třebové. Obdržel 1. doporučení na národní přehlídku. Divadelníci předvedli hříčku Celé léto v jediném dni podle povídky R. Bradburyho, která vypovídá o vztazích mezi lidmi.

Lenka Janyšová

zpět nahoru

Zpěv

Pěvecká soutěž 2008 na naší škole

Během dubna a května letošního roku proběhla na naší škole pěvecká soutěž jednotlivých tříd. Někteří k ní přistoupili zodpovědně, jiní se snažili vymyslet co nejvěrohodnější výmluvu – bolest v krku, nemoc kamaráda, já jsem na to zapomněla… Nicméně v každé třídě se objevilo několik zajímavých zpracování známých písní. Na čtvrtek 30. května bylo naplánováno školní kolo sólistů a skupin ve dvou kategoriích – I. prima x sekunda, II. tercie x kvarta. Výkony zpěvaček a zpěváků hodnotila nejen odborná porota (p. ředitel M. Chvátil, D. Holubářová a J. Šmétková), ale i divácká.

VÝSLEDKY PĚVECKÉ SOUTĚŽE – školní kolo - dle odborné poroty

I. kategorie – 1.B a 2.B

sólo: 1. místo – Martina Janáková (1.B)
2. místo – Valentina Boňková (2.B)
3. místo – Jan Procházka (2.B)

skupiny: 1. místo – V. Horníčková - L. Richterová (2.B)
2. místo – B. Čápová – T. Lindenthalová (2.B)
3. místo – Z. Leschingerová – Z. Jirásek (2.B)

II. kategorie – 3.B a 4.B

sólo: 1. místo – Terezie Stráníková (3.B) 2. místo – Adéla Žabová (3.B)

skupiny: 2. místo – K. Čáslavková – J. Janáková – K. Rejmanová (3.B)

VÝSLEDKY PĚVECKÉ SOUTĚŽE – školní kolo - dle divácké poroty

I. kategorie

sólo: 1. místo – M. Janáková (1.B)
2. místo – J. Procházka (2.B)
3. místo – V. Boňková (2.B)

skupiny: 1. místo – Z. Leschingerová – Z. Jirásek (2.B)
2. místo – P. Benáková - K. Hrochová - T. Hrudová - V. Kličková (1.B)
3. místo – B. Čápová – T. Lindenthalová (2.B)

II. kategorie

sólo: 1. místo – A. Žabová (3.B)
2. místo – T. Stráníková (3.B)

skupiny: 1. místo – D. Kittlitz a jeho band (3.B)
2. místo – K. Částková - J. Janáková - K. Rejmanová (3.B)
3. místo – J. Absolonnová - D. Cihlářová - D. Hrůzová (3.B)

Blahopřejeme vítězům, poděkování patří všem, kteří se zúčastnili školního kola, a těšíme se na další ročník...

"DOKUD SE ZPÍVÁ, JEŠTĚ SE..."

Jana Šmétková

zpět nahoru

Napište nám
Administrace

© 2006 Gymnázium Ústí nad Orlicí
T.G.Masaryka 106
562 01, Ústí nad Orlicí