Reprezentace školy

Aktualizace: 14.1.2011

Aerobik | Floorball | Lyžování | Stolní tenis | Šachy | Volejbal

Aerobik

Pátý ročník soutěže v aerobiku škol našeho regionu

16.12. 2010, tělocvična Gymnázia Ústí nad Orlicí

Zdá se to neuvěřitelné, ale i letos pálilo do očí soutěžících zimní sluníčko skrz starobylá okna naší stařičké tělocvičny a bylo navíc zesílené odrazem od čerstvé sněhové peřiny venku na školním hřišti. V takto optimistické atmosfeře se konal další ročník naší tradičně předvánoční soutěže, kterou opět finančně podpořil Městský úřad z Ústí nad Orlicí. I tentokrát přijeli soutěžící /účastnili se opět i mladí mužové/ bojovat o věcné ceny z různých blízkých i vzdálenějších škol.

Nicméně mládí se pustilo do závodu v rytmech taneční hudby s vervou sobě vlastní a po čtyřiceti minutách intenzivního napodobování variací našich cvičitelek /L. Taclové a Z.Urbanové/ všichni poznali, jak náročný na kondičku tento sport je.

Ve dvacetiminutovém finále pak v mladší kategorii excelovaly aerobičky z letohradského gymnázia. Na 1.místě D. Veselá, druhá E. Sýkorová a na místě třetím její sestra J. Sýkorová.

Starší kategorie červenala postupně v zátěži celých šedesáti minut s výsledkem úplně odlišným od mladší kategorie, protože středoškolačka Vacková z OA Choceň si odvezla prvenství. Za ní se umístila gymnazistka ze Žamberka M. Venclová a konečně na třetí příčce porota ocenila jedinou domácí závodnici „na bedně“ Báru Čápovou z ústeckého gymplu, která ke svému překvapení vyhrála třetí věcnou cenu.

Nezbývá než poděkovat „našemu dvornímu“ zvukaři Jardovi Mikyskovi z Letohradu za perfektně nazvučený závodní prostor, zkušeným rozhodčím z různých škol a neúnavným již výše zmíněným šikovným cvičenkám, cvičencům i cvičitelkám.

Dana Holubářová

zpět na obsah

Čtvrtý ročník okresního přeboru škol v aerobiku

Gymnázium Ústí nad Orlicí, 10.12.2009; zajímavé údaje i při chřipkové epidemii: počet škol v soutěži - 10, celkový počet závodníků - 80, počet diváků – bezpočet

I. kategorie - ZŠ a odpovídající stupně víceletých gymnázií:

1. Dominika Veselá – LSG Letohrad
2. Eva Sýkorová – LSG Letohrad
3. Veronika Procházková – Gymnázium Vamberk
4. Jitka Sýkorová – LSG Letohrad
5. Hana Krátká – ZŠ Dobrovského Lanškroun
6. Kristýna Flídrová – ZŠ Bří Čapků Ústí nad Orlicí

II. kategorie - střední školy

1. Veronika Hikešová – Gymnázium Ústí nad Orlicí
2. Lucie Ďuranová – LSG Letohrad
3. Klára Vacková – OA Choceň
4. Markéta Venclová – Gymnázium Žamberk
5. Eliška Moravcová – Gymnázium Žamberk
6. Veronika Válková – SZŠ Ústí nad Orlicí

Krátce z postřehů:

- V jinak posmutnělém podzimním dni se naše tělocvična jako zázrakem opět zalila sluncem (v minulých letech tomu kolem jedenácté dopolední bylo stejně) a ještě více rozzářila obličeje nejen cvičících, ale i diváků. Ostře jim totiž svítilo do očí.

- Rytmická hudba hnala do finále nejen mladé aerobičky, které tomuto sportu nepochybně holdují častěji, než 1x ročně při našem závodě, ale i po dvou mužských finalistech z ústeckého gymnázia v každé kategorii. Klobouk dolů před tím, jak dobře drželi krok, poskok, tlesk, dech

- Důvodem neúčasti dalších předem přihlášených škol nebyla nemocnost závodníků, ale překvapivě doprovázejících pedagogů.

- Televize OIK nás opět nezklamala a natočila rozhovory s aktéry.

- Většina odměněných vítězek (v obou kategoriích) byla z letohradské líhně Lucky Taclové, kterou ten pohled na ně moc hřál – gratuluji!

- A otázka na závěr: kdypak asi konečně přijedou českotřebovačky?

Dana Holubářová – ředitelka soutěže

zpět na obsah

Okresní přebor škol v aerobiku

Gymnázium Ústí nad Orlicí, 11.12.2008

Výsledky finále I. kat.

1. Dominika Veselá /Gymnázium Letohrad/
2. Lucie Ďuranová /ZŠ U Dvora Letohrad/
3. Helena Dolečková /ZŠ Komenského Letohrad/
4. Markéta Venclová /Gymnázium Žamberk/
5. Jitka Sýkorová /Gymnázium Letohrad/
6. Veronika Procházková /Gymnázium Žamberk/

Výsledky finále II. kat.

1. Nikola Šulcová /Gymnázium Ústí nad Orlicí/
2. Veronika Hikešová /Gymnázium Ústí nad Orlicí/
3. Kateřina Středová /Gymnázium Ústí nad Orlici/
4. Tereza Stránská /Gymnázium Ústí nad Orlicí/
5. Karolína Vašková /Gymnázium Ústí nad Orlicí/
6. Eliška Moravcová /Gymnázium Žamberk/

A co na závěr?

Z výsledků vidíme drtivou převahu aerobiček z domácího ústeckého gymnázia ve II. kategorii / střední školy/. Ne tak překvapivě jim šlapou na paty mladičké šikulky z Letohradu v kategorii první, protože i jejich výkony patřily k těm nejlepším, nehledě na jejich útlý věk. Díky jejich cvičitelce Lucce Taclové je vidět, že se v příštích letech máme na co těšit. Třeba nás překvapí i mladé třebovačky, které se nám zatím skrývají někde u nich doma.

Tak za rok na naší zrekonstruované stoleté palubovce zase nashledanou

Dana Holubářová – ředitelka soutěže

zpět na obsah

Druhý ročník okresního přeboru škol v aerobiku

Slunečného rána 13.12.2007 se tělocvična našeho gymnázia zaplnila mladými lidmi ze základních i středních škol bývalého ústeckého okresu. Chystali se změřit síly v moderním a zábavném sportu, jakým cvičení při rytmické hudbě je.

Ve stařičké tělocvičně se sešlo mládí ve dvou věkových kategoriích. Žákyně II. stupně základních škol spolu se studenty a studentkami škol středních. Nejprve probíhala předkola a po nich finále jednotlivých kategorií za vítané podpory diváků tvořících živé mantinely kolem tělocvičny. Náladu všem zvedla odvaha „aerobičáků“ z vyšších ročníků našeho gymnázia, se kterou se pustili do boje s něžným pohlavím. Odhalená bříška svých atletických postav sice nepředvedli, nicméně kdo čekal vyjimečný showmanship a nasazení vlastního těla i mozku (jednalo se totiž o značně komplikované sestavy, prováděné všemi směry), nemohl být zklamán. A co víc, velice svižná hudba hnala všechny soutěžící k maximálním výkonům až tak, že líce jednotlivých závodnic a závodníků povážlivě rudla. Možná si i tajně přáli, aby poněkud přísná, ale pobavená porota, sestávající ze zkušených tělocvikářů nejrůznějších škol a vybírající ty nejlepší slečny a borce, už konečně odešla na kafíčko. Přežili všichni.

I závěrečné loučení se soutěží, kdy nejlepší z každé kategorie dostávali krásné dárečky, mělo veselou notu. Dokonce došlo i na dlouho očekávané polibky od profesorů a mexickou vlnu pro vítězky. To byla ta nejlepší tečka za dalším vydařeným ročníkem soutěže v aerobiku.

A některá (důležitá) fakta:
počet startujících: 103
počet zúčastněných škol: 13
počet rozhodčích: 5
přibližný počet diváků: 100
lektorka: Zdena Urbanová

Výsledky:
I. kategorie (ZŠ a nižší stupně gymnázií):
1. Klára Vacková - ZŠ Dolní Dobrouč
2. Markéta Venclová - Gy Žamberk
3. Helena Dolečková - ZŠ Komenského Letohrad
4. Lucie Ďuranová - ZŠ U Dvora Letohrad
5. Klára Zezulová - ZŠ Jiráskova Lanškroun
6. Natálie Duchačová - ZŠ Komenského Letohrad

II. kategorie (střední školy)
1. Nikola Šulcová - Gy ÚO
2. Milena Moravcová - Gy ÚO
3. Zuzana Benešová - Gy Žamberk
4. Tereza Stránská - Gy ÚO
5. Jana Šrubařová - Gy Žamberk
6. Gabriela Krchová - SUPŠ ÚO

Dana Holubářová

zpět na obsah

Floorball

Do třetice všeho dobrého!

Ve středu 12.1 2011 se dívčí tým Gymnázia Ústí nad Orlicí vydal do Pardubic na krajské finále ve florbalu. Až do krajského kola jsme se letos po vyhraném okrskovém i okresním kole probojovaly již třetí rok v řadě, nicméně oba předešlé ročníky jsme se loučily druhým místem, které pro nás znamenalo konečnou. Doufaly jsme tedy, že se nám smůla letos podaří prolomit a my se konečně probojujeme mezi elitu, a to na republikové finále.

Když jsme dorazily do hrací haly, čekalo tam na nás nemilé překvapení, první zápas jsme měly odehrát proti Gymnáziu Svitavy, týmu, který nás právě v předchozích dvou letech jako jediný pokořil. Do utkání jsme tedy vstupovaly s velkým respektem a odhodláním vrátit jim vše i s úroky. Celý zápas jsme se Svitavami držely krok, nicméně po herní stránce na tom byly lépe, pouze se jim nedařilo vstřelit branku. Štěstí ale letos konečně stálo na naší straně, 10 sekund před koncem utkání se Alče Jiruškové podařilo skórovat, porazily jsme tak svitavské gymnázium 1:0 a měly jsme tak skvěle připravenou pozici do dalších zápasů.

K druhému zápasu turnaje jsme nastoupily proti Střední zemědělské škole z Chrudimi. Soupeřky byly po předchozím prohraném zápase trochu skleslé, ale odhodlané bojovat až do konce. Asi po třech minutách první poloviny zápasu se do tabulky střelců opět zapsala Alča, a tak jsme její zásluhou vedly 1:0. Po celý průběh utkání jsme byly lepším týmem, měly jsme spoustu gólových šancí, žádná se nám ale nepodařila proměnit. Tato okolnost se nám stala osudnou, jelikož soupeřkám se asi dvě minuty před koncem podařilo dorovnat stav na 1:1, k naší smůle se tento výsledek stal i konečným. Bylo nám tedy jasné, že pokud chceme turnaj vyhrát, nezbývá nám nic jiného než vyhrát poslední zápas a připsat si tak tři body do tabulky.

Ve třetím, posledním utkání dne jsme nastoupily proti holkám ze Střední zdravotní školy z Pardubic. Byla na nás znát nervozita, jelikož jsme měly osud na svých hokejkách. Zároveň však byl cítit všudy přítomný chtíč po vítězství a touha přerušit vítěznou šňůru Svitav. Samotný zápas nakonec dopadl nad naše očekávání, zbylo nám mnohem více sil než soupeřkám, téměř celé utkání se odehrálo na jejich hrací polovině. Na konci zápasu svítil na časomíře stav 5:0 pro naše gymnázium, když si po gólu připsaly Verča Kotlantová, Verča Drábková, Terka Gazdíková, a dokonce dvěma góly se mohla pyšnit Denča Kupková. I přes fakt, že se po nás hrálo ještě jedno utkání, měly jsme již výhru v turnaji jasnou.

Naše radost byla všudypřítomná, konečně po třech letech se nám podařilo pokořit Svitavy a i přes drobné zaváhání s Chrudimí se nám podařilo zvítězit. Výhra byla cennější i o fakt, že pro tři hráčky to byl vůbec poslední zápas na gymnázium v životě. Jediné, co nám na malou chvíli odčarovalo úsměv ze tváří byla zpráva, že se letos do republikového kola nepostupuje a že soutěž končí právě kolem krajským. I přes to holkám patří obrovská gratulace a dík za skvělé výkony, které předvedly ve všech třech kolech.

Sestava: Marťa Diblíková – Terka Tučková, Kristýna Šedová, Alča Jirušková - Marcela Diblíková, Verča Drábková, Markéta Kudrnová, Verča Kotlantová, Terka Gazdíková, Denča Kupková, Vendula Drábková
Coach: pan profesor Kumpošt

Martina Diblíková

zpět na obsah

Lyžování

Všichni naši lyžaři „na bedně“!

Velkým úspěchem pro naše slalomáře skončil letošní Okresní přebor v alpském lyžování. 6. ledna 2011 jsme přivezli z říčkovského klání 5 diplomů a všichni naši nominovaní sjezdaři měli možnost okusit, jaký je to pocit štěstí stát na stupních vítězů.

Nejdříve tam vystoupala VÍTĚZNÁ trojice našich sekundánů /Jirka Škorpil – navíc v hodnocení jednotlivců na 3. místě, Martin Škorpil a Honza Skotálek/. Ti ve své kategorii IV. „ukázali záda“ ostatním sedmi týmům. Oproti loňsku si o příčku polepšili.

Nově vytvořené družstvo dívek V. /starší/ kategorie vedené celkovou vítězkou Terezou Skotálkovou okusilo DRUHÝ stupeň vítězů. S Terezou se o úspěch zasloužila i Eliška Dědková a Katka Skalická, které bravurně zvládly nástrahy obřího slalomu na říčkovské nejtěžší sjezdovce. To byl odvážný výkon dívek z kvinty.

Nakonec si ocenění za krásné 3. MÍSTO odneslo již zkušené družstvo chlapců ze starší kategorie /kvinta, sexta/ Radek Jirges, Štěpán Lihtar, Tomáš Kodytek a náhradník Adam Neubauer.

To byl celkem pátý cenný diplom pro naše gymnázium v letošních přeborech, kdy naše závodníky nerozhodil ani ostrý vítr, který nestačil zmrazit, ani časté úsměvy na tvářích studentů před startovním povelem „jeď!

Díky, díky za VZORNOU REPREZENTACI našeho gymplu.

Dana Holubářová

zpět na obsah

Naši mladí lyžaři opět na „bedně“!

Počátkem ledna 2010, ještě před sněhovou kalamitou, dosáhli naši závodníci mladší kategorie předního umístění v Okresním přeboru škol ve sjezdovém lyžování. Závod se jel na uměle zasněžené černé sjezdovce v Říčkách v Orl. horách.

Ne příliš snadnou trať obřího slalomu v příkrém svahu s ledovými plotnami, rozmělněnými sněhovými hroudami a celkem dost zavřenými bránami nejdříve odvážně sjela Tereza Skotálková z kvarty. Stejně jako loni, i letos byla ve své kategorii první.

Na stupně vítězů vystoupil i náš student primy Jirka Škorpil, kterému v chlapecké kategorii patřilo místo třetí, také zcela po zásluze, protože na první pohled jeho jízda patřila k těm nejzdařilejším. V hodnocení družstev naši chlapci - Š. Lihtar, A. Neubauer, J. Škorpil- obsadili střed závodního pole mladší kategorie, pěkné 5. místo. (Velkým příslibem pro další léta je především mládí chlapeckého tria teprve z primy, sourozenců Škorpilových a J. Skotálka).

Celé příjemné skupince lyžařů, kteří tak srdnatě bojovali za školu (Tereze Skotálkové, Štěpánu Lihtarovi, Adamu Neubauerovi, Jirkovi a Martinu Škorpilovým a Janu Skotálkovi) patří můj dík.

Dana Holubářová

Fotografie: Kamil Koblížek, ZŠ Komenského

zpět na obsah

Zdrcující vítězství našich lyžařů

Říčky 7.1.2009 - Okresní kolo v obřím slalomu

Jeden z největších úspěchů našich lyžařů vůbec „zařídil“ letos všestranný sportovec z KVINTY Jáchym Růžička. Nejenže vyhrál /společně s jiným borcem ze Žamberka se dělil o první místo/ ve své kategorii, ale významně postrčil ve výsledkové listině i celý svůj dorostový tým až na stupínek nejvyšší. Zdrcujícím způsobem celé družstvo ve složení J. Růžička, M. Váně, M. Junek svým soupeřům ukázalo záda.

Mladší kategorie sice nebyla tak úspěšná /6. místo/ ale nově vzniklý tým Š. Lihtar, A. Neubauer, T. Kodytek je určitě příslibem do příštích let.

Tereza Skotálková z TERCIE hájila barvy naší školy v mladší kategorii dívek stejně úspěšně a s přehledem jako loni. Skončila v jednotlivkyních na krásném druhém místě.

Černá sjezdovka byla pro všechny lyžaře určitě výzvou, kterou naši vyslyšeli. Trať nebyla díky příkrému svahu a tvrdému podkladu vůbec jednoduchá, ale jak je vidět, prověřila kvalitu našich reprezentantů. Tak i příští rok ZLOMTE VAZ!

Dana Holubářová

Fotografie: Kamil Koblížek, ZŠ Komenského

zpět na obsah

Stolní tenis

Naši na republikovém finále!

Studentky Eliška Částková a Lucka Cyrányová po vítězství v okresním i krajském finále reprezentovaly naší školu i v republikovém finále středoškolských her ve stolním tenise. Tento turnaj se hrál začátkem prosince 2009 v Kostelci n.O. a naše hráčky ve velmi silné konkurenci obsadily slušné osmé místo. Oběma letošním maturantkám děkujeme za dlouholetou úspěšnou reprezentaci školy.

Miroslav Kašše

zpět na obsah

Úspěšní stolní tenisté

Dne 31.10.2007 se zúčastnili chlapci i dívky z našeho gymnázia regionálního kola středních škol ve stolním tenise v herně TTC Ústí nad Orlicí. Obě naše družstva své soutěže vyhrála a postupují do krajského kola, které se bude hrát 21.11. v Litomyšli. Blahopřejeme! Naši reprezentanti: chlapci - Jakub Šedaj, Michal Hodas, Tomáš Pražák a Petr Flídr; dívky - Lucie Cyrányová, Eliška Částková a Lenka Dudlová.

Miroslav Kašše

zpět na obsah

Šachy

Vánoční turnaj gymnázia v šachu

21.12.2010 - Už během přihlašování na tradiční předvánoční akci to vypadalo, že rekord (tuším 36 hráčů) by letos mohl padnout. Nakonec turnaj odehrálo neskutečných 48 hráčů!!! Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol (poprvé nasazovaným nikoliv ručně, ale ve Swiss-Manageru), 2×10 min + 5s/tah. Dominovali současní a bývalí hráči šachového oddílu (Jániš porazil Mareše, ale ten se před něj vrátil vítězstvím nad prof. Holáskem; skvěle zahrál primán Lukáš Paukert, na studentská léta si vzpomněla vysokoškolačka Lenka Dudlová). Mnozí další ukázali svůj talent, ještě hráči okolo třicátého místa hráli na slušnou 4.VT. Posílí někdo z nich řady závodních šachistů? Odkaz na výsledky.

Pavel Holásek

Krajské kolo v šachu

V pátek 17.12. jsme uspořádali krajské kolo přeboru družstev středních škol v šachu. Snad kvůli sněhovým podmínkám se zúčastnilo pouhých pět družstev (vloni jedenáct). Kvalita však byla možná nejvyšší v historii; nehrál jediný slabý hráč! O postup se rozdělilo Gymnázium Lanškroun a Gymnázium Žamberk, na třetím místě skončilo jen těsně Gymnázium Vysoké Mýto. My jsme skončili pátí (poslední), nemáme se však za co stydět, v jiných letech by tahle sestava postoupila. Slušně zahráli Petr Jániš (5.B) a Vít Kapoun (1.A). Tým má před sebou další tři roky v téměř nezměněné sestavě. Výsledky a přímá reportáž.

Pavel Holásek

zpět na obsah

Šachisté malého gymplu čtvrtí v okrese

Přebor družstev škol, kategorie 6.-9. tř., okresní kolo. Lanškroun, 24.11.2010.

Po úspěšných letech začínáme budovat nové družstvo. Připomeňme, že jsme dvakrát za sebou vyhráli okres, předloni i kraj a byli jsme tehdy pátí v republice. Většina týmu (Mareš, Jániš, Kubišta) však odešla do kvinty a rázem se na první šachovnici ocitla vloni čtvrtá Katka Šmajzrová. Družstvo doplnili dva primáni a dva hráči, kteří turnajové hry zanechali už kdysi dávno.

Zúčastnilo se slušných devět družstev, první dvě místa a postup si pohlídali favorizovaní domácí, pěkné třetí místo obsadila ZŠ Komenského tažená bratry Johnovými, my jsme dosáhli na místo čtvrté. Není to špatný výsledek, na nejlepší jsme neměli, i přes oslabení týmu však patříme do širší špičky.

Kateřina Šmajzrová (4/8) nejen podržela první desku, ale táhla svým výkonem celé družstvo. Brzy se přizpůsobila rychlému hracímu tempu, hrála pragmaticky a ve většině partií stála dobře. Přehrála i oba favorizované lanškrounské hráče, teprve v posledních minutách se projevil nedostatek rutiny – s Havelkou nechala stát v závěru věž, s Vuem vedla o figuru a spadla, když měl soupeř poslední vteřinu.

Vít Holásek (2,5/8) zahájil prohrou s Jirkou Johnem a výrazně trpěl nedostatkem času, takže vzápětí podlehl i dvěma slabším hráčům. Pak už to bylo lepší, ale Štěpán Kolomý s Lukášem Nečasem nejsou hráči, na kterých by se měl chytat k lepšímu výkonu. Nakonec tedy slabina týmu, mělo to být aspoň o dva body víc. Přesto už v primě patří do základu.

Lukáš Paukert (6,5/8) se naopak po méně vydařeném turnaji v Polabinách odrazil k jednomu ze svých nejlepších výkonů. I s využitím chybiček slabších soupeřů sbíral bod za bodem a dosáhl procentuálně jasně nejlepšího výsledku z celého družstva. Další primán, na kterém se bude v příštích letech stavět.

Petr Jergl (2/4) a Jan Václavek (3/4) ukázali, že šachy docela umí a kdyby byli bývali chodili do kroužku, mohli z nich být platní hráči.

Odkaz na podrobné výsledky a Výsledky ve stručné tabulce

Pavel Holásek

zpět na obsah

Třetí místo šachistů? Zklamání...

Krajské kolo přeboru škol kat. 6.-9. tř. ZŠ, Vysoké Mýto, 14.12.2009.

Do Mýta se v pondělí sjelo osm družstev – sedm nejlepších z okresních kol doplnila domácí základní škola. Vypadalo to na těžké zápasy, postupové ambice měla obě pardubická družstva (paradoxně za ZŠ Polabiny 3 startovali většinou hráči Rapidu, zatímco za ZŠ Sezemice hráči 2222 ŠK Polabiny), zkušení hráči Poličky i naše družstvo. Naproti tomu boj o postup prakticky vzdalo domácí gymnázium, které nám v okresním kole šlapalo na paty, ale zde nastoupilo bez Kristýny Sabolové (ta tak může posílit jejich starší družstvo).

Očekával jsem tuhé boje, kde se bude vedení přelévat kolo od kola a bude záležet na každé půlce. Místo toho nám turnaj nějak protekl mezi prsty. Ve třetím kole jsme podlehli Sezemicím 1,5:2,5, když nás přehráli vzadu, i zápas ve čtvrtém kole s Poličkou vypadal podobně na těsnou prohru, jenže po hrubce Petra Jániše to bylo rázem 0,5:3,5 a postup se vzdálil do oblasti utopie. Lehce otřeseni jsme pak bojovali dál, všechno nakonec pohřbila remíza 2:2 s jinak předposledním gymnáziem Vysoké Mýto. Sezemice pak věděly, že jim stačí s Poličkou získat aspoň jedinou půlku, což se jim v posledním kole povedlo hned dvakrát (1:3).

Nakonec tedy třetí, nepostupové místo. O jediný bodík! Když si promítám, kolikrát jsme na něj dosahovali... Lepší koncovky Katky Šmajzrové ústící opakovaně do pouhých remíz... Taktická selhávání Ládi Kubišty … Jediná, ale osudná hrubka Petra Jániše (věž zadarmo ve vyhrané pozici – hm, nestalo se mi to teď někdy taky?) Prohra Jana Mareše v předposledním kole se Shánělem (3.VT), když přivyhranou pozici s nedostatkem času uchopil za špatný konec... Naštěstí nemá nikdo nikomu co vyčítat. Co nám tedy chybělo? Prvním dvěma deskám schopnost s nedostatkem času přehrávat relativně silné soupeře; druhým dvěma větší rutina v technických pozicích, to je dáno menší praxí.

Ve zklamání z uniklé šance se ztrácí to dobré, co jsme dokázali. Odehráli jsme kvalitní šachy v krajské špičce. Získali jsme jasně nadprůměrný počet bodů. Několik partií jsme pokazili, ale mnohem víc naopak sehráli dobře. Můžeme vzpomínat, jak Jenda umanévroval Liducha, Petr vysbíral figurky Vuovi, jak Láďa v posledním kole přešel z pozice s chyceným koněm do pozice s figurou víc, jak Katka s posledníma vteřinama na tempo udržela původně prohranou pěšcovku … Máme nejlepší družstvo, které jsme na nižším gymplu kdy měli.

Všichni naši mají bilanci pozitivní: Jan Mareš a Petr Jániš 5/7, Láďa Kubišta 4/7, Katka Šmajzrová 4,5/7. (Nehrající náhradník Jan Holásek.)

Naší smůlou, ale pozitivem kraje je postupné zlepšování úrovně šachu v regionu. Kde jsou ty časy, kdy jsme nabrali amatéry a jeli s nima vyhrávat kraj! Svým způsobem bylo těžší postoupit z kraje, než bude udělat slušný výsledek na republice. Očekávám, že obě postupující školy tam budou patřit ke špičce. (Podobně na tom bylo o úroveň níž i Gymnázium Pardubice, které může žehrat na svůj silný okres – z jiného okresu by do kraje jistě postoupilo.)

Shrnuto – přišli jsme vlastním zaváháním o šanci obhajovat na republice loňský úspěch. Naše silná generace přechází na vyšší gympl, kde má čtyři roky šanci něco dokázat. U malých budeme hlavně čekat, kdo se nám přihlásí v příštích letech do primy.

Kompletní výsledky zde.

Pavel Holásek

zpět na obsah

Šachisté vítězně!

V Lanškrouně se v pondělí 30.11. hrálo okresní kolo přeboru škol kat. 6.-9. tř. ZŠ. Deset družstev je o něco méně než v letech minulých, pořád jde ale o účast velmi solidní.

Družstvo našeho gymnázia by mělo letos výrazně uspět. Připomeňme, že již loni jsme vyhráli okres i kraj a v republikovém kole jsme byli pátí! Odešel jen Tomáš Kodytek, jinak zůstala sestava stejná, navíc o rok zkušenější. Tři hráče s ELEM (a 2. VT) v týmu nikdo jiný nemá.

Předpoklady družstvo také bez větších problémů naplnilo, vyhrálo všech devět zápasů s celkovým skóre 31,5/36 (hrálo se každý s každým, 2×15 minut, hodnocení olympijsky). Chybičky by se našly, udržet koncentraci se slabšími soupeři a zvládnout krátký časový limit nebylo úplně snadné. Celkový dojem (vzhledem k přepokladům) je tak 1-.  Za námi skončilo výborně hrající  Gymnázium Vysoké Mýto se 28 body, třetí již s odstupem ZŠ Dobrovského Lanškroun (22). Postupují minimálně dvě družstva, možná i více?

Výsledky našich:
1. Jan Mareš (4.B) 8/9
2. Petr Jániš (4.B) 9/9
3. Ladislav Kubišta (4.B) 8/9
4. Kateřina Šmajzrová (3.B) 5/6
5. Jan Holásek (1.B) 1,5/3

Kompletní výsledky zde.

Pavel Holásek

zpět na obsah

Šachisté gymnázia pátí v republice!

Po vítězství v kraji jsme nastupovali do republikového finále jako desátí nasazení a po šťastném závěru jsme vystoupali dokonce až na páté místo. V kategorii 6.-9. tř. ZŠ je to náš historicky nejlepší výsledek! Hrálo se v příjemném prostředí rekreačního střediska Štědronín na Orlické přehradě.

Odkaz na výsledky Reportáž Jana Mareše

Pavel Holásek

zpět na obsah

Šachy: těžký úděl náhradníků

Krajské kolo přeboru družstev SŠ, Vysoké Mýto, 5.2.2009.

Dá se to napsat hezky: jsme pátí v kraji! Dá se to napsat ošklivě: jsme poslední. Faktem je, že letos byl úspěch prostě nereálný. Proč?

1) Na „vyšším“ gymplu hrají jen dva šachisté závodně (Martin Pečinka, David Halbrštát). Zbytek družstva by tvořili „amatéři“.
2) Ani jeden z našich špičkových hráčů nemohl nastoupit (autoškola, nemoc).
3) Družstvo jsme tentokrát nemohli doplnit o zástupce „malých“, protože pro ty ještě jejich kategorie neskončila (postoupili na republiku).

Reprezentovali tak ti, kteří mohli a chtěli. S jedinou výjimkou hráči, kteří kdysi šachy hráli a dávno toho nechali. Hráči, kteří na vánočním turnaji obsadili 6., 7., 8., 10. a 11. místo.

Přesto jsme se kraje zúčastnili se ctí a za předvedené výkony se stydět nemusíme, byť nevedly k bodovému zisku. Ztracení talenti Lukáš Franz (0/4), Petr Gibiš (0/3), Jiří Fogl (0/3), Lenka Dudlová (1,5/3) a Vladimír Čajka (1/3) podali výkon na úrovni 3. až 2. VT, rozhodně lepší, než jsem čekal. Díky!

Nezbývá, než se ptát, kdy se k šachům zase vrátí ...

Turnaj vyhrála suverénní Česká Třebová, jejíž výjimečná generace (2 x kandidát mistra, 2 x I. výkonnostní třída) se při loučení s gymplem pokusí získat třetí titul přeborníka republiky.

Konečné pořadí zde (39 kB).

Pavel Holásek

zpět na obsah

Vánoční turnaj gymnázia v šachu 2008 – hodnocení

Rekordní účast 36 hráčů překonala i loňský turnaj. Výsledky zde (89 kB).

Při neúčasti Martina Pečinky a Davida Halbrštáta obsadili prvních pět míst hráči „malého gymplu“ (jinak členové úspěšného družstva, které vyhrálo kraj). Vítěz Jan Mareš vyhrál zcela jasně, blahopřejeme!

Místa ve družstvu „velkého gymplu“ si vybojovali Lukáš Franz, Petr Gibiš a Jiří Fogl.

Všem hráčům děkuji za korektní průběh!

V případě zájmu je možné obnovit kroužek na gymnáziu, jinak zveme do kroužku DDM (Čt 15.30-17.00), případně do šachového oddílu (Čt od 17 hod).

Pavel Holásek

Šachisté po okrese vítězí i v kraji!

Česká Třebová, 15.12.2008, kategorie 6.-9. tř. ZŠ

Po postupu do krajského kola jsme i tam byli favority a svou roli jsme splnili bez větších nervů. Po hladkých vítězstvích nad Českou Třebovou (4:0) a Poličkou (3:1) jsme v klíčovém utkání porazili Lanškroun (druhý v okrese) nečekaně vysoko 4:0 a stačilo pak jen pozici kontrolovat. Navíc jsme vyhráli i nad silnými Polabinami (2,5:1,5) a v závěrečném utkání s Hlinskem jsme si mohli dovolit i drobnou ztrátu (2,5:1,5). Celkový výsledek: 16/20 při stoprocentním zisku zápasových bodů! Opět nás tedy čeká republika, tentokrát v dubnu na Orlické přehradě.

Jan Mareš (3/5) tentokrát podržel první šachovnici, vyhrál v zápasech s oběma největšími konkurenty, slabou chvilku si vybral až v závěru, kdy už o nic nešlo. Petr Jániš (4/5) po stoprocentním výsledku z okr. kola postoupil na druhou šachovnici a opět bodoval. V partiích předváděl pevné nervy, často se rozhodovalo v poslední minutě boje. Tomáš Kodytek (5/5) se stal tentokrát bodově nejúspěšnějším hráčem družstva. Ladislav Kubišta (2/3) nás přestal děsit svými hrubkami a uhrál cenné body. Kateřina Šmajzrová (2/2) v pohodě přehrála slabší soupeře a je v součtu s okresním kolem jediným stoprocentním členem družstva!

Více: sestava týmu s body (73 kB), konečné pořadí (6 kB)

Pavel Holásek

zpět na obsah

Šachisté vítězí v okresním kole!

Je tu další ročník přeboru družstev škol v šachu (připomeňme trojí účast naší školy v republikovém kole). Do vysokého Mýta jsme v úterý 8.12.2008 přijeli jako favorité a v dobře obsazené soutěži jsme své ambice potvrdili. V prvním kole jsme porazili ZŠ Jiráskova Vysoké Mýto 4:0 a po remíze s celkově druhou ZŠ Dobrovského Lanškroun (2:2) jsme postupně přehráli vždy 3:1 Gymnázium Lanškroun, Gymnázium Vysoké Mýto a v posledním kole naši ZŠ Komenského. Celkově tedy 15 bodů ze 20 možných a dvoubodový náskok na druhého v pořadí. Potěšilo mě, že jsme si postup zbytečně nezkomplikovali, herní projev byl slušný a chybičky se ve výsledcích moc neprojevily.

Celkově se účastnilo pěkných 13 družstev, to je asi dvojnásobek účasti v jiných okresech! Reprezentantům školy děkuji a je třeba se připravit na pondělní krajské kolo! Jan Mareš (2/5) je zaslouženou jedničkou týmu, ale rychlé hrací tempo mu nesedí, nejlepší hráče soupeřů tentokrát neudržel. Tomáš Kodytek (4/5) a Petr Jániš (5/5) byli tentokrát jasnými tahouny družstva a hlavními strůjci úspěchu! Ladislav Kubišta (2/3) a Kateřina Šmajzrová (2/2) se střídali na poslední šachovnici, jejich partie patřily k nejdramatičtějším, uspěli s notnou dávkou štěstí!

Více: sestava týmu s body (23 kB), konečné pořadí (11 kB)

Pavel Holásek

zpět na obsah

Ohlédnutí za účastí šachistů v republikovém kole

(Stráž pod Ralskem, 21.-22.4.2008)

Na republiku jsme jeli během osmi let již počtvrté. Připomeňme, že před dvěma lety jsme ve Žďáru nad Sázavou vybojovali skvělé čtvrté místo (Blaško, Pokorný, Pečinka, Halbrštát).

Letos jsme takové ambice neměli, pouhé dva hráče z „velkého“ gymplu doplňovala hned trojice mladších, kteří byli na takové akci vůbec poprvé. Úspěchem pro nás byl samotný postup z kraje a účast na republice.

Proto nelze ani závěrečné 21. místo (z 29 družstev) hodnotit jako neúspěch, i když umístění do dvacítky by bylo příjemnější. Z devíti utkání jsme tři vyhráli na šachovnici, jedno vyhráli kontumačně, pět prohráli, o moc víc v našich silách nebylo.

Zatímco herní projev (strategické založení hry) byl ve většině partií slušný, zvlášť první den nás postihla epidemie hrubých chyb, nevyvaroval se jich snad nikdo. Jednotahové ztráty figur, přehlížení základních hrozeb, pády do banálních léček, to se na téhle úrovni příliš často nevidí. Na vině je zřejmě náročná pětihodinová cesta, jinak si to vysvětlit nedokážu.

Jen chválit lze příjemné prostředí a bezchybné organizátory. Dík patří SRS za financování akce.

K vítězství blahopřejeme skvělému týmu Gymnázia Česká Třebová. Obhájili loňský titul a v příštím roce budou usilovat o hattrick. Poté už možná převezmou štafetu naši nejmladší hráči.

Hodnocení jednotlivců:

Martin Pečinka ze 6.B (5/8) se jediný dostal nad 50%. Podržel první šachovnici a sehrál vyrovnané partie i s hráči absolutní špičky. Nevyhnul se ale bohužel taktickým zaváháním.

David Halbrštát ze 7.B (2,5/8) stál před příliš obtížným úkolem, soupeři byli pravidelně o potřebný kousek lepší.

Jan Mareš ze 2.B (2/6) debutoval mezi staršími stejně jako kdysi Martin Pečinka. Vyzkoušel si, že se s těžkými soupeři dá hrát, ale porážejí se těžko. V dalších letech bude oporou.

Lukáš Franz ze 4.B (2/6) měl podobné problémy, menší herní praxe se projevuje negativně.

Tomáš Kodytek ze 3.B (2/4) hraje šachy teprve třetím rokem. Hrál většinou proti slabším soupeřům, slušný výsledek si pokazil až v posledním kole.

Pavel Holásek

Šachisté druzí v kraji, opět jedeme na republiku!

Krajské kolo přeboru družstev SŠ v šachu, Česká Třebová, 25.1.2008

Potvrzuje se nepsané pravidlo, podle něhož vždy v sudých letech postupujeme z kraje dál.

Letos ovládla krajské kolo opět favorizovaná domácí Česká Třebová. Jejich družstvo tvoří vesměs hráči divizního družstva dospělých. Ve stejné sestavě již loni vyhráli republikové kolo soutěže škol.

Za nimi se ovšem rozhořel boj o druhé postupové místo. Předpokládali jsme, že se budeme přetahovat hlavně se zkušeným týmem Chrudimi.

V prvním kole nám dali docela zabrat zcela neznámí hráči ze Svitav, vyrovnané partie jsme získávali až v závěru, Lukáš dokonce vydoloval bod ze zcela ztracené pozice. Proto jsme ani nezaregistrovali, že ve vedlejší místnosti poráží Vysoké Mýto Chrudim 4:0 a že konkurentem na postup bude někdo jiný, než jsme čekali.

V euforii z prvního kola jsme tak v kole druhém nastoupili proti Mýtu a nijak jsme se nedivili, že vítězíme 4:0. Netušili jsme ještě, že právě tímto lehce dosaženým výsledkem jsme vybojovali druhé místo. Teprve po remíze s Chrudimí 2:2 jsme se rozhlédli po výsledcích a zjistili, že ne Chrudim, ale Mýto bude nebezpečné.

V dalším průběhu jsme v pohodě vítězili nad slabšími soupeři (kolo s Českou Třebovou se nepočítá, že) a jen po očku sledovali Mýto.

Do kola posledního jsme vstupovali s tím, že Mýto má 1,5 bodu náskok, ale již nehraje, takže nám k postupu stačí získat 2 body ze 4 možných proti slabšímu družstvu Poličky. Jenže … znáte to. Když něco musíte, nejde to úplně samo. První bod dodal celkem rychle Honza, ale ve zbylých třech partiích jsme stáli spíš o něco hůř. Naštěstí David i Lukáš takticky své partie zremízovali, takže ani překvapivá prohra Martina nemohla na úspěchu našich barev nic změnit.

Na úspěchu se podíleli: Martin Pečinka (4/6), David Halbrštát (3,5/6), Jan Mareš (2.B! - 4/6), Lukáš Franz (4,5/6). Nehrající náhradník Tomáš Kodytek.

A co „malí“?

Připomeňme ještě relativní neúspěch družstva „nižšího gymplu“, které skončilo v prosincovém okresním kole kat. 6.-9. tříd ZŠ ve Vysokém Mýtě čtvrté pouhý půlbod za vítězem. Tam jsme se o postup připravili sami, když jsme zahodili hned několik vyhraných partií. Dvě družstva z našeho okresu pak vyhrála jasně kraj, můžeme vlastně říci, že jsme půl bodu za vítězem kraje.

Právě díky tomuto neúspěchu však bylo možné doplnit družstvo „velkých“. Postup ze Třebové tak začal prohrami v Mýtě.

(Reprezentovali tehdy Lukáš Franz, Jan Mareš, Tomáš Kodytek, Petr Jániš, Ladislav Kubišta).

Výsledky: konečné pořadí přeboru (6 kB), přehled týmů a bodů (16 kB)

Pavel Holásek

zpět na obsah

Vánoční šachový turnaj 2007

Letošní ročník tradičního turnaje měl naprosto rekordní účast a velmi vyrovnaný průběh. O vítězi nerozhodlo ani pomocné hodnocení, i na dalších místech byla tlačenice. Rozdíly ve věku nehrály roli, rozhodující byly zkušenosti. Pěkně zahrála řada hráčů, kteří závodní hry už dávno nechali.

Všem děkuji za účast a korektní průběh. Vítězům i dalším, kdo se považují za úspěšné, blahopřeji. Výsledky jsou zde (86 kB).

Pavel Holásek

Šachové soutěže ve školním roce 2006/2007

Po odchodu skvělé generace loňských oktavánů začínáme znovu s budováním družstev.

Družstvo „nižšího gymnázia“ obsadilo v okresním kole ve Vysokém Mýtě (6.12.2006) šesté místo mezi dvanácti družstvy. Mezi školami, kde reprezentovali kvartáni, neměla naše nastupující generace s většinou primánů výraznější šanci uspět. Reprezentovali Franz (3.B), Mareš (1.B), Kodytek (2.B), Kubišta (1.B), Jániš (1.B).

Družstvo „vyššího gymnázia“ hrálo hned krajské kolo (Česká Třebová, 8.1.2007), kde skončilo čtvrté z pěti týmů. V téhle kategorii nám chybí hráči, proto se do družstva dostali i „malí“. Pochvalu zaslouží jen Pečinka (5.B), který na první šachovnici získal 5/8. Dále hráli Halbrštát (6.B), Franz (3.B), Mareš (1.B) a Fogl (5.B).

Vánoční turnaj 21.12.2006 vyhrál prof. Holásek, následovali Pečinka, Halbrštát, Franz atd. Celkem hrálo pěkných 22 účastníků.

Gymnázium v šachových soutěžích 1998-2006

Dříve náhodná účast v šachových soutěžích družstev škol se od školního roku 1998/99 stala pravidelnou. Pokud to šlo, stavěli jsme družstva v obou kategoriích, tedy ZŠ i SŠ. Několikrát jsme byli přímo pořadateli okresního nebo krajského kola. Tradicí se stal i vánoční turnaj ve školní knihovně, kterého se v posledních letech účastní okolo dvaceti hráčů.

Byly roky, kdy se nedařilo, většinou jsme ale obsazovali přední místa v okresních i krajských kolech. Třikrát jsme se kvalifikovali až do republikového kola.

Poprvé jsme navštívili v roce 2002 Frýdek Místek (kategorie ZŠ). Ač jsme byli v podobné soutěži vyjukanými nováčky, hráli jsme bez bázně a po prvním dnu jsme dokonce senzačně vedli! Nakonec jsme sice spadli na čtrnácté místo, turnaj ale znamenal Dobrý start do dalších ročníků soutěže. Tehdy reprezentovali Blaško, Pokorný, Halbrštát, Mačka, Buben.

Podruhé v roce 2004 již ve vyšší kategorii šlo o soutěž ve Zlatých Horách. Turnaj jsme odehráli okolo desáté příčky a jen krutý los posledního kola nás srazil až na místo sedmnácté. Družstvo tvořili Blaško, Pokorný, Voržáček, Pečinka, Mačka.

Do třetice se pak hrálo v roce 2006 ve Žďáru nad Sázavou. I tam jsme bojovali okolo desátého místa, skvělý závěr a milosrdný los nás však naopak vynesly až na historické čtvrté místo v republice! Na úspěchu se podíleli Blaško, Pokorný, Pečinka, Halbrštát a nehrající náhradník Mačka.

Pavel Holásek

zpět na obsah

Volejbal

Volejbalový turnaj k 17. listopadu 2008

Letošního tradičního volejbalového turnaje smíšených družstev se zúčastnila družstva ze šesti tříd. Ve finále se podle očekávání utkaly třídy 7.B a 8.B a stejně jako loni vyhrál vyrovnanější tým 7.B. A stejně jako loni nestačili při exhibici na vyzrálý tým pedagogů, který s převahou vyhrál první set a se štěstím druhý set. Těšíme se na odvetu příští rok.

Miroslav Kašše

zpět na obsah

Vyvrcholení volejbalového turnaje

V pátek 16. listopadu 2007 sehrál vítězný tým dlouhodobého mezitřídního turnaje exhibiční utkání s družstvem profesorů. Tohoto turnaje se letos zúčastnilo osm tříd a poměrně překvapivým vítězem se stali studenti ze 6.B. Tito mladí hráči však na zkušený tým pedagogů nestačili a prohráli po napínavém utkání 2:0 na sety.

Miroslav Kašše

zpět na obsah

Napište nám
Administrace

© 2006 Gymnázium Ústí nad Orlicí
T.G.Masaryka 106
562 01, Ústí nad Orlicí