Přírodní vědy

Aktualizace: 12.12.2010

Přírodní vědy | Biologie | Fyzika | Chemie | Matematika

Přírodní vědy

Okresní kolo SOČ
12.4.2010 - V okresním kole SOČ (Středoškolská odborná činnost) získala 1. místo Pavla Boháčová ze 4.A. Její práce Monitoring čistoty vody v tocích Dětřichův potok a Dobroučka byla odbornou komisí hodnocena velmi pozitivně. Práce nejen popisuje současný stav biotopu Dobroučky, ale zároveň hledá řešení mnoha enviromentálně významných otázek.

Radek Růžička

Přírodovědný klokan 2009

Kategorie Kadet

1. Pinkas Matyáš 3.B
2. - 3. Serbousková Markéta 3.B
Nechvílová Eliška 4.B

Kategorie Junior

1. Kodytek Tomáš 5.B
2. Pinkas Daniel 5.B
3.- 4. Adámek Kryštof 5.B a Pohorská Kateřina 1.A

Lenka Janyšová

zpět na obsah

Soutěž Přírodovědný klokan vznikla v roce 2006. Pořadatelem soutěže je Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UP v Olomouci v rámci projektu „STM-Morava“ číslo 2E06029 Národního programu výzkumu II.

Průběh soutěže je obdobný jako u v ČR dobře známého a zavedeného Matematického klokana. Soutěžní kategorie jsou dvě, a sice Kadet (8.-9. třída ZŠ) a Junior (I.-II. ročník SŠ). V každé kategorii je zadán soutěžícím jednorázový test, který obsahuje 24 úloh, přičemž ti pak vybírají jednu správnou odpověď z pěti nabízených možností. Na řešení mají 45 minut čistého času.

Naše škola se letos přihlásila se třemi třídami a nejlepší výsledky jsou zde (65 kB).

Lenka Janyšová

zpět na obsah

Biologie

Krajské kolo biologické olympiády
květen 2010 - Letos se premiérově konalo krajské kolo Biologické olympiády i v kategorii D, tedy u nejmladších žáků. Hana Petržílková (2.B) tam obsadila velmi pěkné 2. místo. (Výsledky zde.)

Pavel Holásek

Okresní kolo biologické olympiády
duben 2010 - V okresním kole biologické olympiády kat. D obhájila s velkým náskokem loňské prvenství Hana Petržílková (2.B). Na pěkném 5. místě se umístila její spolužačka Evelína Minářová, 15. skončil při své premiéře primán Jan Pipek. (Výsledky zde.)

Pavel Holásek

Krajské kolo biologické olympiády
duben 2010 - V krajském kole biologické olympiády kat. B pokračoval Jan Petržílek (5.B) ve svém skvělém tažení z minulých let, když opět (již potřetí v řadě) zvítězil!!! Přitom coby kvintán soutěžil i v konkurenci druháků a sextánů. Velmi pěkné sedmé místo pak obsadil František Filip z 1.A. Blahopřejeme!! (Výsledky zde.)

Pavel Holásek

Školní kolo biologické olympiády
březen 2010 - kat. B: 1. Jan Petržílek 5.B, 2. František Filip 1.A - postup do krajského kola.
Školní kolo kat. C: 1. Jáchym Kopecký 4.B, 2. Ladislav Kubišta 4.B - postup do okresního kola
Školní kolo kat. D: 1. Hana Petržílková 2.B, 2. Evelína Minářová 2.B, 3. Jan Pipek 1.B - postup do okresního kola (celkem 6 účastníků)

Pavel Holásek

Krajské kolo biologické olympiády kategorie C
Chrudim, 13.5.2009 - vyhrál Jan Petržílek (4.B). Vyhrál už zase. Po okresním kole i krajské. Po loňském vítězství i letos. Po vítězství v chemii vyhrál v biologii. Po vítězství své sestry v kat. D vyhrál kat. C. Lze takovou bilanci vůbec ještě vylepšit? Výsledková listina (DOC, 156 kB)

Pavel Holásek

Okresní kolo biologické olympiády kategorie D a B
Květen 2009 - V okresním kole kategorie D napodobila Hana Petržílková (1.B) svého bratra a s náskokem vyhrála, i když ve své kategorii patřila k mladším. V krajském kole kategorie B obsadila Nela Skalická (2.A) slušné dvanácté místo.

Výsledkové listiny: Kategorie D (XLS, 26 kB) a Kategorie B (RTF, 195 kB)

Pavel Holásek

Okresní kolo biologické olympiády kategorie C
V okresním kole olympiády kat. C (Lanškroun, 15.4.2009) jasně zvítězil náš dlouholetý účastník Jan Petržílek ze 4.B. Ze 146 možných bodů získal 116,5. Obhájí v krajském kole loňské prvenství?

Pavel Holásek

Biologická olympiáda - další vítězství!

Po vítězství v okresním kole kat. C se podařilo Janu Petržílkovi (3.B) zvítězit i v kole krajském! Škoda, že se v této kategorii neorganizuje kolo republikové. Blahopřejeme!! Výsledková listina je zde (174 kB)

Biologická olympiáda - výsledky

kat. C: Jan Petržílek 3.B - 1. místo v okrese, postup do kraj. kola! Blahopřejeme!!

kat. B: Nela Skalická 1.A - 14. místo v kraji, Martina Muselová 6.B - 23. místo v kraji (celkem 27 účastníků)

kat. A: Markéta Houdková 3.A - 19. místo v kraji (celkem 25 účastníků), Adéla Krčková 8.B - postoupila do krajského kola, ale nezúčastnila se.

Okresní kolo biologické olympiády
Lanškroun, 17.5.2007 - Jan Petržílek z 2.B skončil na 2. místě! (Primán Ladislav Kubišta byl 13.)

Krajské kolo biologické olympiády kategorie A
proběhlo 23.3. ve Svitavách. Mezi 24 účastníky skončila na pěkném 5. místě Martina Entová z 8.B, která se tak loučí se svým mnohaletým účinkováním v této soutěži. Na 13. místě skončil Jan Černoch z 8.B.

Pavel Holásek

zpět na obsah

Fyzika

Krajské kolo fyzikální olympiády
červen 2010 - V krajském kole fyzikální olympiády byl úspěšným řešitelem student 1.A, František Filip - umístil se na pěkném 12. místě v kategorii D a získal Diplom krajského výboru FO. V dalších kategoriích krajského kola FO získali naši studenti "Pochvalná uznání" za řešení soutěžních úloh FO.

Kategorie B: Eva Jindrová, 7.B
Kategorie C: Benze Meszárosz, 6.B, Tereza Tučková 6.B, Alice Krejsová 2.A, Pavla Kaizrlíková 2.A
Kategorie D: David Vitouš, 1.A, Marie Vodičková, 5.B

František Kristen

Krajské kolo fyzikální olympiády
květen 2010 - V krajském kole fyzikální olympiády kategorie E se umístil na vynikajícím 1. místě umístil Jáchym Kopecký ze 4.B.

František Kristen

Okresní kolo fyzikální olympiády
duben 2010 - v okresním kole fyzikální olympiády kategorie E obsadil Jáchym Kopecký ze 4.B pěkné 3. místo.

František Kristen

Další pochvalné uznání
leden 2010 - v krajském kole fyzikální olympiády kategorie A obsadil Ondřej Kužel (3.A) 10. místo a obdržel Pochvalné uznání.

František Kristen

Pochvalné uznání
Krajská komise fyzikální olympiády z pověření Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Jednoty českých matematiků a fyziků uděluje Pochvalné uznání úspěšným řešitelům krajského kola FO v kategorii B: Ondřeji Kuželovi (3.A) a v kategorii D: Tereze Tučkové (5.B) a Tereze Gazdíkové (5.B).

František Kristen

Krajské kolo fyzikální olympiády kategorie E
červen 2008 - V krajském kole fyzikální olympiády kategorie E obsadila Tereza Tučková ze 4.B velmi pěkné 12. místo. Gratulujeme!

Krajské kolo fyzikální olympiády kategorie C
květen 2008 - V krajském kole fyzikální olympiády kategorie C získal Ondřej Kužel ze 2.A vynikající 4. místo. Blahopřejeme!!!

Okresní kolo fyzikální olympiády kategorie E
2.4.2008 v Ústí nad Orlicí, účast 18 studentů: 4. místo Tereza Tučková, 6. místo Filip Kousalík, oba ze 4.B.

Školní kolo fyzikální olympiády kategorie E a F
Úspěšné řešitelky kat. F: 1. Markéta Novotná, 3.B, 2. Marie Vodičková, 3.B
Úspěšní řešitelé kat. E: 3. Tereza Tučková, 4.B, 4. Veronika Kotlantová, 4.B, 5. Tereza Gazdíková, 4.B, 6. Lukáš Franz, 4.B, 7. Filip Kousalík, 4.B
Jmenovaní studenti postupují do okresního kola fyzikální olympiáda, která se uskuteční ve středu 2.4.2008.

Krajské kolo fyzikální olympiády kategorie E
Pardubice 13.5. 2007 - Ve velmi náročné soutěži krajského kola fyzikální olympiády kategorie E obsadila Eva Jindrová ze 4.B velmi pěkné 16. místo. Blahopřejeme!!!

Krajské kolo fyzikální olympiády kategorie B a D
v pátek 20.4. 2007 vybojovali v konkurenci nejlepších fyziků z více jak desítky středních škol z celého kraje při řešení příkladů fyzikální olympiády Ondřej Marek, 7.B, krásné druhé místo v kategorii B. Obhájil tak své umístění z fyzikální olympiády z loňska. Blahopřejeme tímto i Ondřeji Kuželovi, 1.A také za druhé místo ovšem v kategorii D. Doufáme, že i nadále budou takto vzorně reprezentovat naši školu.

Radovan Růžička, František Kristen

Okresní kolo fyzikální olympiády kategorie E a F
se konalo dne 4.4.2007 na škole Bratří Čapků v Ústí nad Orlicí. Úspěšní řešitelé z březnového školního kola se umístili do 17. místa (z celkem 32 účastníků). Nejlepší, velmi pěkné 4. místo obsadila Eva Jindrová z 4.B.

Školní kolo fyzikální olympiády kategorie B a D
Úspěšný řešitel kategorie B: Ondřej Marek, 7.B.
Úspěšní řešitelé kategorie D: Ondřej Kužel a Martin Janyš, oba 1.A.
Jmenovaní studenti úspěšně zvládli soutěžní úlohy školního kola fyzikální olympiády včetně úlohy experimentální a postupují do krajského kola FO.

František Kristen

zpět na obsah

Chemie

Chemická olympiáda - školní kolo
Duben 2010 - V kategoriiích C a B soutěžilo šest studentů. Na 1. místě skončil Jan Petržílek 5.B, 2.-3. místo obsadili Bence Meszarosz a Lukáš Franc. V krajském kole nás reprezentoval Jan Petržílek a obsadil krásné 5. místo.

Lenka Janyšová

zpět na obsah

Chemické olympiády ve šk. roce 2008/09

Kategorie D:
Jan Petržílek 4.B - 1. místo v okresním kole a 1. místo v krajském kole Vynikající úspěch, který jsme v této kategorii ještě neměli!!!

Kategorie C:
krajské kolo: Eva Jindrová 6.B - 8. místo

Kategorie B:
krajské kolo: Pavla Boháčová 3.A - 8. místo, Eva Jindrová 6.B - 17. místo

Lenka Janyšová, Radovan Růžička

Krajské kolo chemické olympiády kategorie B
Duben 2008 - Michal Hodas 5.B – 14. místo a úspěšný řešitel! Konkurence byla velmi silná, děkujeme za dobrou reprezentaci školy.

Krajské kolo chemické olympiády kategorie B
Duben 2008 - 8. místo T. Stránská 3.A, 10. místo M. Houdková 3.A, 16. místo A. Caldová 3.A I přes velkou obtížnost letošního ročníku se našly odvážné studentky a v sobotu soutěžily. Velký dík!!! Lenka Janyšová

Výsledky celostátní soutěže: Odpad jako surovina
Duben 2007 - Tomáš Ducháček, Lucie Skalická, Anežka Jakubcová, Jan Kalousek a Jana Žáková se zúčastnili této soutěže spolu s více než 80 skupinami zejména středoškoláků z 66 škol z celé České republiky.
Studenti odevzdali 73 vyplněných formulářů o třídění odpadu v obcích a městech, vytvořili 54 tiskových zpráv, 36 prezentací, 8 webových stránek, 12 filmů či videoklipů a 22 článků, které byly zveřejněny v novinách (v rádiu, televizi).

Hodnocení našeho týmu:
Vlastní webová prezentace s přehledně uspořádanými informacemi. Anketa s 31 dotázanými. Sběr odpadků na okraji lesa. Podaná informace o třídění odpadu ve škole (plasty, baterie). Oslovení ředitele školy s informací o šetrných výrobcích, snaha zavést používání vlastních hrnečků u školního nápojového automatu, oslovení prodavačky ve školním bufetu s návrhem používat papírové sáčky místo plastových. Průzkum trhu na téma dostupnosti a označení biovýrobků v obchodech (trochu skrumáž informací, kde se míhá EKO a BIO), oslovení výrobce zářivek (v úkolu Cesta jednoho výrobku). Práce není vůbec špatná, splnili jste zadané úkoly. Celkový dojem je trochu jako u tiskové zprávy: spíš kladete otázky (což není špatně), ale zatím si moc netroufáte se zaujetím hledat odpovědi...
Výstava výtvarných prací z odpadového materiálu na škole je velmi zdařilá.

Lenka Janyšová

Krajské kolo chemické olympiády kategorie C
Duben 2007 - 14. místo Markéta Houdková, 17. místo Tereza Stránská, obě z 2.A.

Krajské kolo chemické olympiády kategorie B
Duben 2007 - 10. místo Ondřej Hylse 3.A, 12. místo Markéta Halbrštátová 3.A.

Lenka Janyšová

zpět na obsah

Matematika

Internetová matematická olympiáda
V úterý 30.11.2010 se sedmičlenný tým naší školy poprvé zúčastnil internetové matematické olympiády. V obrovské konkurenci 176 týmů středních škol obsadil velmi pěkné 22. místo. Blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy!!!

Složení týmu:
T. Ducháček, E. Jindrová, M. Hodas, Vl. Čajka (všichni z 8.B), P. Hanuš (4.A), M. Skalický a T. Kodytek (6.B)

Podrobná pravidla a zadání možno nahlédnout zde

Marek Hoffmann

Výsledky krajského kola matematické olympiády 2010 kategorie B,C

Vyhráli jsme soutěž družstev v kategorii C! (Výsledky: kategorie B, kategorie C.)

Milan Plocek

Výsledky okresního kola matematické olympiády 2010

kategorie Z6:
4.-5. Michal Srb, 1.B

kategorie Z7:
1. Jan Václavek, 2.B
4.-5. Petr Janota, 2.B

kategorie Z8:
2. Matyáš Pinkas, 3.B

Milan Plocek

Drtivé vítězství našich matematiků aneb „Vyhráli jsme, co jsme mohli“

Na překrásné vítězství Marka Skalického (4.B) v krajském kole Matematické olympiády kategorie Z9 stylově navázali i jeho mladší kolegové, kteří vystoupili na nejvyšší stupínky v okresních kolech kategorií Z6 a Z7. Matyáš Pinkas (2.B) s obrovským odstupem soupeřů vyhrál kategorii sedmých tříd a Jan Václavek (1.B) dovršil hattrick našich matematiků v kategorii Z6 (k němu ještě krásné páté místo přidala Nikola Honzová z téže třídy). Jedinou drobnou vadou na kráse byla neúčast našich počtářů v kategorii Z8 – tam jsme tudíž museli první místo přenechat jiným. No není to škoda?

Blahopřejeme našim soutěžícím a děkujeme za nádhernou reprezentaci školy.

Vyučující matematiky.

zpět na obsah

Výsledky školního kola matematické olympiády 2009

kategorie B konaného 22. ledna 2009:
Úspěšnými řešiteli (a zároveň postupujícími do krajského kola) se stali: Petr Hanuš ze 2.A (11 bodů z možných 18) a Michal Hodas z 6.B (11 bodů), dalším řešitelem byl Tomáš Ducháček ze 6.B (7 bodů).

Výsledky školního kola matematické olympiády 2009

kategorie Z9 konaného 21. ledna 2009:
V konkurenci 17 soutěžících obsadili společně výborné 2.-3. místo naši studenti Tomáš Kodytek a Marek Skalický, oba ze 4.B. Získali 20 bodů z 24 možných a postupují do krajského kola. Dalším řešitelem byl Kryštof Adámek se 7 získanými body.

Marek Hoffmann

Výsledky našich soutěžících v matematické olympiádě 2008

Vyšší gymnázium:
Maruška Kolářová z 8.B obsadila výborné 5.-6. místo v kraji v nejvyšší kategorii A, Edita Dvořáková (7.B) se v téže kategorii umístila na 7.-9. místě.

V kategorii B řešil krajské kolo Ondra Kužel ze 2.A, obsadil 14.-15. místo. V kategorii C zabodoval Michal Hodas (5.B), stal se úspěšným řešitelem krajského kola a obsadil výborné 7. místo. Krajské kolo dále řešili Petr Hanuš 1.A (18.), Eva Jindrová 5.B (18.) a Tomáš Ducháček 5.B (27. místo).

Nižší gymnázium:
V kategoriích nižších ročníků jsme letos neměli zástupce v Z9, ale v dalších kategoriích se naši žáci rozhodně neztratili:

Kat Z8 – Marek Skalický 3.B – 3. místo v okresním kole
Tomáš Kodytek 3.B – 4.-5. místo v okrese

Kat. Z7 - Zdeněk Jirásek 2.B – 5. místo v okresním kole
Jáchym Kopecký 2.B - úspěšný řešitel (9.–10. místo)
Kateřina Novotná 2.B - úspěšný řešitel (9.–10. místo)
Tereza Skotálková 2.B - úspěšný řešitel (11. místo)
Další řešitelé okresního kola: Zdislava Leschingerová 2.B, Jan Procházka 2.B

Kat. Z6 - Matyáš Pinkas 1.B - 4.-5. místo v okrese
Další řešitelé okresního kola: Veronika Kličková, Martin Lang, Hung Tran Viet, Tereza Hrudová, Anna Valentová – všichni 1.B

Marek Hoffmann

zpět na obsah

Matematický Klokan 2008
opět jsme se zúčastnili mezinárodní soutěže v kategoriích Benjamín (1.B, 2.B), Kadet (3.B, 4.B), Junior (1.A, 5.B, 2.A a 6.B) a zájemci ze tříd 3.A, 7.B, 4.A a 8.B v nejobtížnější kategorii Student. Kompletní výsledky jsou zde.

Úspěchy v matematické olympiádě

V nejobtížnější kategorii A máme dvě úspěšné řešitelky školního klauzurního kola:
Marii Kolářovou z 8.B a Editu Dvořákovou ze 7.B. Obě reprezentovaly naše gymnázium 22.1.2008 v krajském kole v Pardubicích. Na jejich výsledky netrpělivě čekáme.

V nižších kategoriích proběhlo 24.1.2008 teprve školní kolo, ve kterém uspěli a krajského kola se zúčastní v kategorii C:
Tomáš Ducháček (5.B), Petr Hanuš (1.A), Michal Hodas (5.B) a Eva Jindrová (5.B), v kategorii B: Ondra Kužel ze 2.A.

Soutěže v této kategorii se zúčastnil také Tomáš Pražák ze 2.A.

Marek Hoffmann

zpět na obsah

Origami projekt v primě

Origami je staré japonské umění skládání papíru. Jeho počátky spadají až do 9. století našeho letopočtu. Skládanky se původně věšely pro štěstí k malým dárkům. V průběhu staletí se origami vyvinulo ve zvláštní formu umění s mnoha možnostmi vytváření i použití a bylo převzato i v dalších kulturních okruzích. Dodnes má většina skládaných tvarů svůj vzor ve světě zvířat a rostlin... (zdroj www.origami.cz)
Tento projekt (prosinec 2007) byl pro primu velmi zábavnou matematikou a na výtvorech studentů to je rozhodně vidět.

Hana Žišková

zpět na obsah

Matematická olympiáda 2007
Lída Johnová z 5.B získala 3. místo v krajském kole kat. C, v téže kategorii řešili úlohy krajského kola ještě Jan Novotný a Tomáš Pražák (oba z 1.A).
Edita Dvořáková ze 6.B se umístila na 5. místě v krajském kole kat. B.
Marie Kolářová ze 7.B řešila krajské kolo v nejobtížnější kategorii A.

Michal Hodas (4.B) vybojoval první místo v okresním kole kategorie Z9 a byl úspěšným řešitelem kola krajského (15. místo). V téže kategorii Tomáš Ducháček (4.B) obsadil 3. místo v kole okresním a byl úspěšný i v kole krajském (20. místo). Do třetice okresní kolo řešila ještě Lucie Skalická (4.B).
Marek Skalický (2.B) se stal vítězem okresního kola kategorie Z7.
Barbora Čápová a Zdeněk Jirásek (oba z 1.B) úspěšně řešili okresní kolo kategorie Z6 (8. a 11. místo).
Za sekci matematiky děkuje za reprezentaci a blahopřeje všem úspěšným soutěžícím.

Marek Hoffmann

Matematický Klokan
v pátek 16.3. 2007 soutěžilo osm celých tříd v této mezinárodní soutěži v kategoriích Benjamín (1.B, 2.B), Kadet (3.B, 4.B), Junior (1.A, 5.B, 2.A a 6.B) a zájemci ze tříd 3.A, 7.B, 4.A a 8.B v nejobtížnější kategorii Student. Výsledky jsou zde.

Marek Hoffmann

zpět na obsah

Napište nám
Administrace

© 2006 Gymnázium Ústí nad Orlicí
T.G.Masaryka 106
562 01, Ústí nad Orlicí